Intratny handel z Białorusią

W dzisiejszych czasach większość przedsiębiorców z Polski ma praktycznie nieograniczone pole manewru. Odkąd weszliśmy w poczet krajów Unii Europejskiej granice się otworzyły, umożliwiając nieograniczony przepływ towarów i usług. Z tego powodu wiele osób, które dopiero co debiutowało na rynku miało okazję w szybki sposób się wzbogacić, sprzedając swoje dobra zamożniejszym sąsiadom. Jednak czy w obecnych realiach dystrybucja dóbr w krajach Unii nadal jest tak intratna, czy lepiej postawić na handel z Białorusią?

Współpraca z krajami spoza UE

Może się wydawać, że rozpoczęcie współpracy z tak różnorodnym państwem może być bardzo kłopotliwe. W końcu w trakcie dekady funkcjonowania w strukturach Unii przedsiębiorcy polscy są przyzwyczajeni do minimum formalności. Państwa członkowskie pod względem gospodarczym współdzielą przepisy i normy, dlatego bez względu na branżę, w której działamy nie musimy ubiegać się o dodatkowe certyfikaty na nasz produkt. Wystarczy nawiązać współpracę z lokalnym dystrybutorem i odpowiednio opłacać podatki. Jednak handel z Białorusią jest znacznie bardziej skomplikowany, co wcale nie oznacza, że niemożliwy. Oczywiście ze względu na całkowicie inna strukturę gospodarczą kraj ten nakłada wiele regulacji na potencjalnych inwestorów. W zależności d branży, w której działamy mogą nam się okazać niezbędne liczne certyfikaty. Najwięcej wymagań narzucanych jest przedsiębiorcom, którzy handlują artykułami spożywczymi. Nic w tym dziwnego, również Unia Europejska jest pod tym względem niezwykle wymagająca. Aby móc dystrybuować swoje produkty w Białorusi należy opłacić specjalne testy, których zwieńczeniem będzie otrzymanie certyfikatu.

Jak zacząć współpracę?

Oczywiście aby móc w ogóle marzyć o handlu u naszych wschodnich sąsiadów, na początku należy rozeznać się na tamtejszym rynku. Sytuacja gospodarcza w Białorusi jest ciekawsza niż w Polsce, kraj cały czas się rozwija, sklepy nie oferują wszystkich produktów, które mogłyby zainteresować konsumentów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców z Polski interesuje bardziej handel z Białorusią niż z Ukrainą. Jeżeli tylko uda nam się rozwiązać wszelkie przeciwności będziemy mogli liczyć na pewny zysk. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy, która zajmuje się badaniem białoruskiego rynku. Coraz więcej agencji w naszym kraju świadczy usługi w tym zakresie. Firmy nie musimy szukać we własnym mieście, bowiem jej specjaliści pracują zdalnie. Wystarczy wyszukać najciekawszą ofertę i nawiązać kontakt. Specjaliści tam zatrudnieni wykonają dla nas wyczerpujący raport dotyczący naszej branży oraz prognoz na rozwój. Z tak wielopoziomową dokumentacją będziemy zorientowani w temacie, co znacznie ułatwi nam stworzenie biznesplanu na nadchodzącą inwestycję. Następnym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego dystrybutora, w tym celu przydatne mogą się okazać międzynarodowe kontakty.

Coraz chętniej polscy przedsiębiorcy decydują się na sprzedaż swoich dóbr poza granicami Polski, szczególnie na wschodzie. Nic w tym dziwnego, w końcu kraj taki jak Białoruś dopiero się rozwija, dlatego nadal istnieje tam zapotrzebowanie na produkty powszechnie dostępne w Polsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.