Jak niedrogo kupić mieszkanie w Gliwicach?

 

We współczesnej Polsce panuje wielka moda na kupno własnego mieszkania. Coraz więcej obywateli, szczególnie młodych decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, aby zrealizować ten cel. Nic w tym zaskakującego, w końcu każdy woli żyć we własnym lokum, zamiast płacić każdego miesiąca wygórowany czynsz. Jednak przed kupnem mieszkania musimy podjąć bardzo dużo decyzji z nim związanych. Gliwice mają obecnie wiele nieruchomości wystawionych na sprzedaż a rynek budowlany nieustannie się rozwija. Jaki sektor, wtórny czy pierwotny, jest bardziej opłacalny?

Nowe lokum od dewelopera

Z uwagi na swoją dogodną lokalizację Gliwice są prężnie rozwijającym się miastem, coraz więcej osób przeprowadza się tutaj po studiach i zakłada rodziny. Nic zatem dziwnego że deweloperzy budują coraz to nowe mieszkania Gliwice w centralnej części są już pełne nieruchomości, dlatego najnowsze inwestycje powstają na obrzeżach miasta. Dlatego raczej ciężko jest znaleźć nowe osiedle ulokowane w ścisłym centrum, co wielu osobom, szczególnie młodszym, może bardzo przeszkadzać. Jednak dopiero zakładając rodzinę warto przenieść się do prywatnego, strzeżonego osiedla, które tworzą dla nas deweloperzy. W takim miejscu możemy być pewni, że nasze sąsiedztwo jest na odpowiednim poziomie. Niestety, nowe mieszkania są droższe niż te pochodzące z rynku wtórnego, średnio 0 10%. Jednak sam fakt, że jesteśmy pierwszymi właścicielami lokum dla wielu osób jest wystarczający. Poza tym współcześnie budowane domu przeważnie zaopatrzone są w balkony, oraz mają bardzo praktyczny rozkład pokojów.

Nieruchomości z rynku wtórnego

Nadal większą część mieszkań dostępnych w Gliwicach stanowią lokale używane, często liczące nawet 100 lat. Mieszkanie w starej, przedwojennej kamienicy dla wielu osób jest niezwykle atrakcyjne. Za kupnem lokalu tego typu przemawia przede wszystkim lokalizacja. Rzadko kiedy zdarza się, że kamienica leży poza ścisłym centrum miasta. Poza tym wnętrza są pełne przestrzeni – wysokie, rozłożyste pokoje, wielkie okna, drewniane futryny w drzwiach. Wystarczy drobna inwestycja, aby nowy lokal nabrał niezwykle stylowego wystroju. Niestety, bardzo często pokoje w kamienicach są  przechodnie oraz mają bardzo małe łazienki. To  drugie wynika z prostego faktu, że łazienki w momencie budowy nie były brane pod uwagę. Dopiero wiele lat później, po podłączeniu kanalizacji mieszkańcy sami wytyczali takie pomieszczenia. Jednak nie tylko stare kamienice obejmują z rynku wtórnego mieszkania Gliwice przed kilkoma dekadami wzbogaciły się także o budynki z tzw wielkiej płyty. Blokowiska różnią się diametralnie od kamieni. Ściany w nich są cienkie, często możemy słyszeć sąsiadów. Są za to rozkładowe, rzadko się zdarza, żeby w takim lokum był chociaż jeden pokój przechodni. Poza tym również balkonu są w wielkiej płycie często spotykane.

Przed dużą inwestycją, jaką bez wątpienia jest zakup mieszkania warto długo się zastanowić nad wyborem rynku nieruchomości. Zarówno sektor pierwotny jak i wtórny mają swoje wady i zalety. Dlatego warto je przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Poznaj szczegóły: http://www.osiedlebursztynowe.info/mieszkania.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.